Drvenik – Donja Vala

u5

Drvenik je malebné přímořské letovisko na Makarské riviéře (Jaderské moře), vzdálené cca 30 km JV od Makarske a 20 km SZ od Gradacu, či chcete-li 96 km jihovýchodně od Splitu a 128 km severozápadně od Dubrovníku.

drvenik

Je rozděleno na dvě části – Gornja Vala (Horní zátoka), jež je menší a klidnější, a Donja Vala (Dolní zátoka), vzdálené od sebe několik minut chůze podél pobřeží. V celém Drveniku žije okolo 480 stálých obyvatel. Několik desítek metrů východně od nádherných oblázkových pláží (jež se každoročně uměle rozšiřují) se až do výšky téměř 800 metrů prudce zdvihají skalnaté masivy Biokova. Tato kombinace dává krajině romantický a nezapomenutelný ráz.

V horách jsou zachovalé pozůstatky původní opčiny. Všechny původní stavby jsou již trvale neobydlené, slouží ale místním vinařům jako sklepy. Do hor se můžete vydat zhruba dvě hodiny trvající cestou po značené turistické stezce.

V Drveniku je (ostatně jako v jiných letoviscích) velký počet hotelů, apartmánů a restaurací, v Donje Vale pak najdeme i malý supermarket, poštu, ale především významný přístav, jež je po celý den díky pravidelným trajektovým přívozům převážejícím lidi i automobily spojen s nedalekým ostrovem Hvar (přístavní město Sućuraj). Je zde ale rovněž možnost lodní dopravy na Korčulu či na poloostrov Pelješac.

p1020204

g1-11

Každoročně 16. srpna se v Drveniku koná slavnost „Fešta Svetog Roga“. Začíná dopolední mší v místním kostele, zasvěceném Sv. Rokovi. Po setmění nastává hlavní program – živá hudba a tanec přímo v ulicích – jež mnohdy trvá až do časných ranních hodin. Během této slavnosti nabízejí místní vinaři ochutnávky téměř čehokoliv ze své produkce, u pláže je zdarma k dispozici občerstvení v podobě grilované makrely a sklenky vína (ti náročnější si zde mohou zakoupit čerstvě grilované jehněčí maso) a okolo půlnoci je z pláže odpálen barevný ohňostroj.

Průzračná voda Jadranu, jejíž teplota se zde v létě pohybuje okolo 25°C, Vás přímo vyzývá k osvěžující koupeli a vodním radovánkám. Kromě oficiálních vymezených pláží, můžete využít i nedaleké skalnaté pobřeží, které nabízí nádherné možnosti k potápění. Jako v celém Jadranu, i zde najdete na mořském dně mnoho živočichů: škeblí, krabů, a především mořských ježků. 

Drvenik je místo s vysokou sluneční aktivitou a velkým počtem slunečných dnů. Občas sem z moře zavane i silný vítr – bóra (chorvatsky bura).

 

 

Comments are closed